Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą

poniedziałek, środa, czwartek, piątek 10.00 18.00
wtorek 9.00 15.00
sobota  9.00 13.00

Biblioteka powstała na przełomie 1948 i 1949 roku. Pomieszczenia w Gminnym Ośrodku Kultury, w których obecnie funkcjonuje zajmuje od 1977 roku.

Biblioteka posiada na terenie gminy dwie filie: w Boguszynie i w Chociczy.

Księgozbiór biblioteki pod koniec 2011 roku wynosił 54,1 tomów,w tym na filiach 21,8 tys. egzemplarzy oraz 195 egz. czasopism oprawnych. Biblioteka w Nowym Mieście oraz filia w Boguszynie i w Chociczy prowadzą wypożyczenia komputerowo. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany o nowości wydawnicze. Przy wyborze nabytków uwzględniane są przede wszystkim potrzeby uczącej się i studiującej młodzieży.

Czytelnikom udostępniane są również zbiory specjalne w postaci kaset magnetofonowych i płyt CD. Biblioteka udostępnia zbiory własne oraz na życzenie czytelników sprowadza książki drogą wypożyczeń międzybibliotecznych. Placówka prowadzi działalność informacyjno – bibliograficzną. Czytelnicy mogą też sami wyszukiwać potrzebne lektury w komputerowej wersji katalogu biblioteki.

W ramach działalności kulturalno-oświatowej biblioteka organizuje: spotkania autorskie, wykłady i prelekcje, lekcje biblioteczne, konkursy i zabawy.

W czytelni czynna jest stała ekspozycja materiałów pozyskanych dzięki wykopaliskom archeologicznym, przeprowadzonym na Kopcu w Nowym Mieście w latach 1992-1994. W gablocie prezentowane są materialne ślady jakie pozostały po dwóch drewnianych wieżach – jednej z XIV wieku i drugiej z wieku XV oraz murowanej renesansowej rezydencji Rozdrażewskich, spalonej w drugiej połowie XVII lub na początku XVIII wieku.

Regionalia stanowią wyodrębniony zbiór, na który składają się czasopisma, mapy, dokumenty życia społecznego oraz wycinki prasowe dotyczące gmniy. Biblioteka posiada "Bibliografię Gminy Nowe Miasto nad Wartą: wybór"- do roku 2004 opracowaną przez Halinę Czarny.

Wydawnictwa biblioteki:

Gmina Nowe Miasto nad Wartą w rysunkach Władysława Kościelniaka” teka wydana w 1999 roku

-  „Nowe Miasto i okolice w rysunkach Władysława Kościelniaka” teka wydana w 1999 roku

- "Biblioteka Publiczna Gminy Nowe Miasto nad Wartą 1949 – 1999: informator”,

- „Nowomiejskie legendy i podania” wydane w 2000 roku,

- Eugeniusz Czarny "Nowe Miasto nad Wartą i okolice na dwanych pocztówkach i widokówki z lat 1899-1918" wydane w 2003 roku

Na początku 2001 roku biblioteka nowomiejska otrzymała I nagrodę w konkursie na najlepszą bibliotekę gminną w województwie wielkopolskim.

W 2009 r. Biblioteka zakwalifikowała się do Programu Rozwoju Bibliotek jako Biblioteka wiodąca.