Powiatowa Biblioteka Publiczna w Środzie Wlkp.

ul. Żwirki i Wigury 3
63-000 Środa Wlkp.
tel.+ 48 61 285-22-13
e-mail: pszost@pro.onet.pl
Dyrektor: Jolanta Sołtysiak

ul. Żwirki i Wigury 3
63-000 Środa Wlkp.
tel.+ 48 61 285-22-13
e-mail: pszost@pro.onet.pl

Dyrektor: Jolanta Sołtysiak

Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek od 10.00 do 17.00

Biblioteka jest najmłoszą biblioteką w powiecie średzkim. Powstała w sierpniu 2000 roku.

Księgozbiór biblioteki pod koniec 2013 roku wynosił 7 tysięcy egzemplarzy. Zbiory biblioteczne to przde wszystkim: literatura naukowa, popularno - naukowa, wybrane pozycje literatury pieknej dla dorosłych, dzieci i młodzieży oraz zbiory regionalne, specjalne ( głownie audiobooki) i wybrane czasopisma regionalne. Księgozbiór jest systematycznie uzupełniany o nowości wydawnicze ( co roku biblioteka aplikuje do Programu Biblioteki Narodowej " Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" i pozyskuje dodatkowe środki na zakupy) Przy wyborze nowości uwzględniane są przede wszystkim potrzeby osób studiujących i dokształcających się.

W bibliotece znajduje się darmowa Czytelnia internetowa, wyposażona w trzy komputery. Użytkownik może, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów wydrukować do 5 stron tekstu.

Placówka jest  skomputeryzowana w systemie bibliotecznym Sowa. Udostępnia komputerowo materiały biblioteczne na miejscu, na zewnątrz oraz pośredniczy w wypożyczneniach międzybibliotecznych. Placówka prowadzi również działalność informacyjno - bibliograficzną.

W ramach działaności kulturalno-oświatowej biblioteka organizauje:

- Konkurs  poetycki dla dorosłych mieszkanców powiatu średzkiego "O Złoty Kałamarz" ( organizowany co roku w marcu);

- Akcję "uwalniania książek" boockrossing (organizowana co roku w czerwcu);

- Konkurs na prozę "Mój świat" ( organizowany w październiku)

- Lekcje biblioteczne, warsztaty, wystawy itp.

Biblioteka wydała "Antologię Złotego Kałamarza. Pokonkursowy wybór wierszy z lat 2004- 2006"

Placówka oprócz realizowania swych podstawowych zadań, współpracuje z wszystkimi bibliotekami publicznymi powiatu średzkiego, organizaując dla nich m.in. seminaria, narady, warsztaty oraz z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Filią Biblioteki Pedagogicznej w Środzie Wlkp.