Warsztaty szkolne na kolejce - 21 maja 2009

20-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu odbyła jednodniowe warsztaty na Powiatowej Kolei Wąskotorowej w Środzie Wielkopolskiej.

W czwartek 21 maja br. 20-osobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Mechanicznych im. KEN w Poznaniu odbyła jednodniowe warsztaty na Powiatowej Kolei Wąskotorowej w Środzie Wielkopolskiej. Na początku w izbie pamięci na średzkiej stacji została wszystkim przybliżona historia kolejki, która powstała w 1902 roku. Następnie uczniowie zwiedzili warsztaty i parowozownię, gdzie zostały im wyjaśnione zasady działania parowozu. Po krótkim wykładzie na temat parowozu cała grupa wyruszyła zabytkowym składem w trasę do Zaniemyśla. Uczniowie mieli możliwość dokładnego zapoznania z działaniem parowozu podczas jazdy. Po powrocie do Środy, niemal od razu grupa wyruszyła po raz drugi do Zaniemyśla. W drodze do Zaniemyśla dla uczestników zorganizowano ognisko. W Zaniemyślu cała grupa przepłynęła promem na wyspę Edwarda Raczyńskiego. Wyjazd ten miał na celu poszerzenie wiedzy praktycznej uczniów w zakresie techniki. Pomimo tego, iż parowozy nie są już na co dzień wykorzystywane to wiele rozwiązań technicznych używa się również dzisiaj. Organizatorem wyjazdu była Federacja Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT - Rada w Poznaniu. Pomysłodawcami warsztatów byli  uczniowie ZSM im. KEN - Arkadiusz Kaczmarek i Albert Rogalski, którzy pragną serdecznie podziękować za zorganizowanie warsztatów, które pomogą uczniom zdobyć wiele informacji potrzebnych w wybranym zawodzie.

Tekst: Arkadiusz Kaczmarek

Zdjęcia: Piotr Gładysz