Stacja PKP Marzenin – Targowa Górka – Giecz – Głutowy – Stacja PKP Promo

to ciekawy szlak poprowadzony w trzech powiatach, w tym w naszym powiecie znajduje się jedynie jego fragment. Jego przebieg w okolicach Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu jest jego największym atutem.

Trasa: Stacja PKP Marzenin – Targowa Górka – Giecz – Głutowy – Stacja PKP Promo

Długość: ok. 61 km, z czego na terenie Powiatu Średzkiego znajduje się ok. 9 km

Opis szlaku:

Trasa rozpoczyna się na stacji kolejowej w Marzeninie. Przebiega przez lasy leśnictwa Podstolice, Opatkówko, Małą Górkę do Targowej Górki. Na teren Powiatu Średzkiego wchodzi w okolicach miejscowości Górzno.

Po wyjściu z lasu widać prawej stronie najwyższe wzniesienie powiatu – Górzno 124 m. n.p.m. Stąd idziemy prosto do Giecza, gdzie znajduje się kościół romański przy cmentarzu. We wsi skręcamy w lewo podążając drogą Środa Wlkp. – Nekla. Następnie skręcamy w prawo w kierunku Rezerwatu Archeologicznego z reliktami budowli oraz drewnianym kościołem znajdującego się w Gieczu-Grodziszczko. Podążając dalej wraz z drogą polną skręcamy ponownie w prawo dochodząc do Biskupic. Mijamy Nowojewo i za drogą lokalną łączącą wsie Głutowy z Karolewem wchodzimy na teren Powiatu Poznańskiego.

Dalsza trasa prowadzi właśnie do wsi Głutowy, którą warto odwiedzić ze względu na kolejny drewniany kościół p.w. Św. Kazimierza z lat 1737 – 38 oraz barokowo-klasycystyczny pałac. Stąd szlak podąża pośród lasów i podmokłych łąk do linii kolejowej. Szlak przechodzi przez Nekielkę i Wagowo do Parku Krajobrazowego "Promno".