Kwalifikacja wojskowa w 2020 roku

22.01.2020

Od 3  do 18 marca br. na terenie Powiatu Średzkiego zostanie prowadzona  kwalifikacja wojskowa. Kwalifikacja wojskowa to określenie zdolności do czynnej służby wojskowej pod względem stanu zdrowia.
Siedziba Powiatowej Komisji Lekarskiej mieścić się będzie Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej przy ul. 20 Października 30.

Obowiązkowi zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej podlegają mężczyźni urodzeni w 2001 roku, a także mężczyźni, którzy nie stawili się do kwalifikacji wojskowej w latach poprzednich, a w br. kończą 24 rok życia. Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej podlegają również panie, które kończą średnie lub wyższe szkoły o profilu medycznym.  W celu sprawnego przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej, osoby podlegające temu obowiązkowi, wzywane będą do Komisji przez Burmistrza i Wójtów na określony dzień. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji mają również osoby, które nie otrzymały wezwania ponieważ są zobowiązani to uczynić na podstawie obwieszczenia Wojewody Wielkopolskiego.

W czasie kwalifikacji wojskowej, osoby zgłaszające się po raz pierwszy otrzymają książeczki wojskowe. Zgłaszający się do kwalifikacji, mają obowiązek dostarczyć organom prowadzącym kwalifikację dowód osobisty, posiadaną dokumentację medyczną, fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 3x4 cm, dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie (świadectwo ukończenia szkoły ) i zaświadczenie potwierdzające kontynuowanie nauki.

Osoby uchylające się od obowiązku zgłoszenia się do kwalifikacji wojskowej, poddaniu się badaniom lub które nie dostarczą wymaganych dokumentów, podlegają odpowiedzialności karnej.

W tym roku do kwalifikacji wojskowej wezwanych zostanie 270 mężczyzn rocznika podstawowego, 18 mężczyzn roczników starszych i 5 pań.

Wszelkie informacje na temat kwalifikacji można uzyskać w pok. nr 122 Starostwa Powiatowego lub telefonicznie pod numerem 61 286 62 29.