Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście nad Wartą

e-mail: kulturanowemiasto@poczta.onet.pl

www.goknowemiasto.pl

Dyrektor: Maciej Kuderczak

Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście nad Wartą powstał w 1976 roku.

Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Mieście jest organizatorem największych imprez kulturalnych w gminie m.in. festynów ludowych, przeglądów, gminnych i powiatowych festiwali piosenek, dożynek. Do najbardziej znanych należą Wianki Nowomiejskie w uroczej scenerii lasku GUĆ z obrzędem puszczania wianków na Warcie i pokazem sztucznych ogni.
Bieżąca działalność oparta jest na amatorskim ruchu artystycznym. Dzieci i młodzież spotykają się w sekcjach i kółkach zainteresowań.
Konkurs na kartk� �wi�teczn�
Zespoły działające w GOK Nowe Miasto:

LASKOWIACY
Zespół folklorystyczny "Laskowiacy" występuje z kapelą. W pełnym składzie (trzy grupy wiekowe) liczy 45 osób. Prezentuje tańce i pieśni regionu wielkopolski. Kierownikiem zespołu jest Bronisław Hyżorek, a choreografem Janina Hałas. Zespół zdobył wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Poznaniu w 1998 roku. Występuje nie tylko w naszej gminie, lecz jest zapraszany na różne imprezy poza nią. Zawsze jest obecny na festynach ludowych, dożynkach, świętach narodowych, występach okazjonalnych np: na Dzień Seniora. Do 2004 roku działał pod nazwą "Chociczanie", od tej pory zespół występuje pod nazwą "Laskowiacy".
 Powiatowe Prezentacje w Solcu
ZŁOTA JESIEŃ
Działający od 8 lat Zespół Śpiewaczy. Liczy około 20 osóbz koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Prezentowany repertuar to własne teksty do znanych, popularnych i ludowych melodii.Ich występy zarejestrowane są na płytach CD i taśmach VHS.

NIEBIESKIE ANIOŁKI
To grupa wokalna dziewcząt gimnazjalnych, 9 do 11 osób. Ich repertuar to znane standardy muzyki rozrywkowej, wykonywane a'capella na trzy głosy lub z podkładem muzycznym. Instruktorem jest Bronisław Hyżorek.

ELTORO

Grupa tańca nowoczesnego, która tańczy do muzyki nowoczesnej młodzieżowej. Skład zespołu to ok. 20 dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Aktualnie grupa poszukuje nowego instruktora.

WARSZTATY PLASTYCZNE

Prowadzi je instruktorka Eugenia Lewandowska. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych dzieci i młodzież oraz dorośli. Ich prace prezentowane są na róznych okolicznościowych wystawach w gminie i poza nią.

KÓŁKO RZEŹBIARSKIE

Prowadzi je Pan Kuś. Przeznaczone jest dla osób zeinteresowanych rzeźbą w wieku  od 10 lat. Ich prace prezentowane są na różnych okolicznościowych wystawach w gminie i poza nią.

KÓŁKO WARCABOWO- SZACHOWE

Zajęcia prowadzi Czesław Jarecki. W ramach zajęć prowadzone są turnieje, które cieszą się dużą popularnością.

Grupa Teatralna TRUPA PROSPERA

Instruktorem jest Magdalena Florczak. Działają od roku. Mają na swoim koncie dwie sztuki teatralne oraz inscenizacje okolicznościowe. Występują przy róznych okazjach. Biora udział w przeglądach teatralnych. Ich przedstawienia nagrane są na płytach DVD. Skład osobowy to dziewczęta i chłopcy z gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

Gminny Festiwal Piosenki
W Nowym Mieście nad Wartą istnieją dwa chóry:
DOMINO CANTEMUS i BEL CANTO, których kierownikiem i dyrygentem jest Bronisław Hyżorek. Chóry odnoszą duże sukcesy w róznych konkursach. Największym osiągnięciem chóru szkolnego BEL CANTO było trzykrotne zdobycie Brązowego Kamertonu w Finale Ogólnopolskim Chórów w Bydgoszczy. Ich występy zarejestrowane są na płytach CD i taśmach VHS.