Ośrodek Kultury w Środzie Wlkp.

ul. 20 Października 30
63 – 000 Środa Wlkp.
Dyrektor: Ewa Kusik

Strona internetowa http://www.oksroda.pl

Ośrodek Kultury powstał w 1994 roku z połączenia Średzkiego Ośrodka Kultury i Kina „Baszta”. Ale jego historia ma swój początek w latach trzydziestych dwudziestego wieku,  kiedy to ze składek i pracy społecznej mieszkańców miasta w 1938 r. powstał Dom Ludowy im. Marszałka Piłsudskiego.
 �redzkie Sejmiki Kultury'2004
Bieżąca działalność Ośrodka oparta jest na amatorskim ruchu artystycznym. Dzieci i  młodzież spotykają się w sekcjach i kółkach zainteresowań:

Sekcja wokalna
Działają tu dwie grupy wiekowe: przedszkolna i młodzieżowa. Corocznie organizowany jest Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Największym odkryciem wśród śpiewających dzieci jest ośmioletnia Maria Plucińska. Zdobyła ona drugie miejsce na VI Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej i została zaproszona do nagrania płyty. Dużym osiągnięciem było też zdobycie drugiej nagrody na Ogólnopolskim Telewizyjnym Turnieju Młodych Talentów. Starsza grupa sekcji wokalnej przygotowuje program estradowy.

Taniec współczesny
W młodszej grupie wiekowej tańczą przedszkolaki i dzieci z pierwszych klas Szkół Podstawowych. Grupa młodzieżowa to gimnazjaliści. Zespoły występują na imprezach w Powiecie.

Taniec towarzyski
Zajęcia prowadzone są dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Taniec ludowy
To przede wszystkim zespół „Mali Wielkopolanie”, który występuje m. in. na dożynkach (Nekla, Koszuty). Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Dzieci poznają nie tylko kroki tańca ludowego, ale także historię powstania tańców naszego regionu, co przybliża tradycje, z których się wywodzimy.

Zajęcia plastyczne
Zajęcia prowadzone są zgodnie z zainteresowaniami uczestników. Prace można oglądać w Ośrodku Kultury. Są to grafiki, rzeźby, malarstwo.

Nauka gry na instrumentach
Dzieci uczą się gry na następujących instrumentach: pianino, gitara, keyboard. Grająca na gitarze Aleksandra Leporowska, zajęła siódme miejsce w eliminacjach do II Międzypowiatowego Przeglądu Talentów Muzycznych. Swoje umiejętności prezentuje na koncertach.

Koło teatralne
Młodsza grupa przygotowuje przedstawienia teatralne dla dzieci. Dla nich świat bajek jest najważniejszym tematem. Grupa młodzieżowa podczas spotkań z poezją recytuje fragmenty poetyckie. Organizowane konkursy recytatorskie poprzedzone są warsztatami.

Koło fotograficzne
Wszyscy chętni mogą nie tylko robić zdjęcia, ale również wywoływać je w stworzonej w ŚOK ciemni fotograficznej.

Zespół wokalno- instrumentalny

Działalność Ośrodka to nie tylko praca z dziećmi. Zajmuje się on również organizacją       i współorganizuje imprezy kulturalne: wystawy pracy artystycznej dzieci i dorosłych, wieczory poetyckie, koncerty zespołów młodzieżowych, letnie festyny plenerowe, widowiska dożynkowe, konkursy recytatorskie, wyjazdy do Teatru Wielkiego, zajęcia dla dzieci w czasie ferii zimowych i wakacji letnich, prezentacje dzieci przedszkolnych.

W skład Ośrodka Kultury wchodzi również Modelarnia i Kino „Baszta”.

Modelarnia
Budowane w pracowni modele zgłaszane są do udziału w wielu zawodach sportowych modeli latających. Tu dzieci nie tylko sprawdzają swe umiejętności sprawnościowe, ale również poszerzają wiedzę z zakresu matematyki. Dwoje uczestników powołano do kadry narodowej:
Tomasza Droździńskiego w klasie F1A
Wiesława Kuczko w klasie F1B

Kino „Baszta”
ul. Dąbrowskiego 19
tel. 285-36-35
Kino jest czynne od wtorku do niedzieli. Seanse filmowe wyświetlane są o godzinach 18.00 i 20.00. Bardzo prężnie działa Młodzieżowa Akademia Filmowa i Dyskusyjny Klub Filmowy, w ramach których organizowane są spotkania z twórcami.