A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

Wokół Jeziora Raczyńskiego

jest ciekawą trasą poprowadzoną wokół największego jeziora w rejonie Zaniemyśl. Prowadzi ona głównie przez lasy, ale zdarzają się równiez odcinki łąkowe i polne. Wycieczka polecana dla turystów pieszczych i rowerzystów.

Trasa: Zaniemyśl - Majdany - Zwola - Zaniemyśl
Długość: 9 km
Trasa prowadzi częściowo szlakami czerwonym i czarnym
 
Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Zaniemyśla,  na pl. Berwińskiego, skąd ul. Poznańską ruszamy za znakami czerwonymi. Mijamy z lewej kościół poewangelicki i dochodzimy do ul. E. Raczyńskiego. Tu wznosi się odbudowany w 1999 roku pomnik Powstańców Wielkopolskich, a na przeciwnym krańcu tej ulicy figura św. Wawrzyńca, stojąca przed neogotyckim kościołem. Przy kościele grobowiec Edwarda Raczyńskiego, z posągiem jego żony Konstancji. Szlak czerwony zbacza w prawo i doprowadza nas na brzeg Jez. Raczyńskiego, na wysokości Wyspy Edwarda (przeprawa promem).
Wraz ze szlakiem czerwonym skręcamy w lewo, idąc brzegiem jeziora. Po ok. 1,5 km dochodzimy do ośrodka wypoczynkowego. Tuż za nim skręcamy w lewo, wychodząc na skarpę rynny jeziornej, kierując się teraz asfaltowa drogą w prawo do położonej na skraju lasu niewielkiej wsi Majdany. We wsi szlak czerwony odchodzi w lewo, do Sulęcinka, my natomiast wchodzimy teraz na szlak czarny, który poprowadzi nas do końca wycieczki.
Z Majdan kierujemy się w prawo, na zachód, przez niewielki lasek, a nieco dalej z prawej widzimy przez chwilę południowy kraniec Jez. Raczyńskiego. Tak dochodzimy do skrzyżowania dróg przy pierwszych zabudowaniach Zwoli. Dalszy framgnet wycieczki prowadzi od skrzyżowania piaszczystą drogą prosto, dochodząc wkrótce do przydrożnego krzyża. Tu zbaczamy w prawo i wkrótce wychodzimy z lasu. Raz jeszcze skręcamy w prawo i przez pola dochodzimy do zabudowań wsi Zwola przy drodze asfaltowej. Drugim wariantem jest propozycja skrętu w prawo na pierwszym skrzyżowaniu i podążanie do wsi Zwola drogą asfaltową. 
Idąc dalej drogą która prowadzi równolegle  brzegów Jez. Raczyńskigo, widzimy z prześwitów Wyspę Edwarda. Zbliżamy się do północnego krańca wsi, który niegdyś nosił nazwę Kowalka. Szlak zbacza nieco w prawo i mijając z prawej ośrodki wypoczynkowe oraz pomnikowy dąb doprowadza nas do mostku na wypływającej z Jez. Raczyńskiego Głuszynce i na szosę śremską. Ulicą Śremską wchodzimy w zabudowania centrum Zaniemyśla, gdzie kończymy naszą wędrówkę. 
baner300x250