A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

Informacje

 


      To niezwykle urokliwe miejsce, jest znane i cenione nie tylko z uwagi na swoją historię, ale też ze wzgledu na walory przyrodnicze i szereg atrakcji. Wyspa Edwarda to perła Wielkopolski. Położona jest pośród malowniczego krajobrazu na Jeziorze Raczyńskim w Zaniemyślu powiat średzki. Z jeziora bierze początek rzeczka Głuszynka, która przepływa przez ciąg jezior w rynnie jezior kórnicko-zaniemyskich: przez jezioro Łękno, Małe Jeaziory, Wielkie Jeziory, jezioro Bnińskie, Kórnickie i Skrzynki Małe, a we wsi Czapury wpada do Warty. Jest prawdziwą ozdobą i chlubą nie tylko ziemi średzkiej, ale całej Wielkopolski. Jej powierzchnia to 3 hektary.
                                                    

      Według legendy wyspa nie jest tworem natury - miała zostać usypana z polecenia wojewody poznańskiego Stanisława Górki, który na jeziorze chciał ukryć swoje skarby. Wówczas nazywała się Grunt lub Zaniemyska Kępa. Wyspę porasta starodrzew liściasty - ponad 300 starych drzew: lipy, olchy, jesiony i osiłki oraz 60 dębów, z których 17 uznanych zostało jako pomniki przyrody. W zbudowanym przez własciciela wyspy domku modrzewiowym w stylu szwajcarskim, mieszczą się hotelowe sale. Można tam też podziwiać fryz ze scenami z życia hrabiego Raczyńskiego oraz herb z rodową maksymą: "Jesteśmy pniem tak starym, jak ta ziemia, a przynajmniej jak jej historia". Zarówno rezydencja, jak i otaczający ją park zostały wpisane na listę zabytków. W dawnych czasach łączył ją ze stałym lądem drewniany most, zaś sama wyspa pełniła funkcje obronne. Dziś turyści korzystają z promu pasażerskiego, który jest dodatkową atrakcją szczególnie dla dzieci.
Prom kursuje według stałego rozkładu przez cały tydzień od godziny 11.00 do 20.00,
w piątki i soboty do godziny 22.00. Bilety do nabycia u przewoźnika w cenie 3 zł.
      Ale tutaj atrakcje się nie kończą. Turyści, którzy zdecydują się odwiedzić Zaniemyśl, mogą obejrzeć zabytkowy kościół św. Wawrzyńca z grobowcem Edwarda Raczyńskiego. Obok niego stoi posąg przedstawiający żonę hrabiego Konstancję ustylizowaną na postać bogini Hygiei. Wokół miasteczka biegną liczne ścieżki rowerowe, nad jeziorem znajdują się kąpieliska. Zachęcamy też do pieszej wycieczki zlakiem im. Mieczysława Orłowicza z Zaniemyśla do Kórnika, gdzie znajduje się słynne arboretum i zabytkowy zamek z muzeum - dawna własność Tytusa Działyńskiego. Od wiosny do jesieni kursuje też kolej wąskotorowa łącząca Zaniemyśl ze Środą Wielkopolską.
http://www.sredzkakolej.pl/


baner300x250