Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

obchodziliśmy w niedzielę, 13 grudnia br.

15.12.2020
Na zdjęciu przedstawiciele Powiatu Średzkiego w trakcie składania kwiatów.

Dla uczczenia pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Kolegiacie odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy św. Starosta Średzki Ernest Iwańczuk, Członek Zarządu Michał Matelski, Burmistrz Piotr Mieloch, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wullert oraz Prezes spółki Lider Usług Komunalno-Samorządowych Maciej Osuch złożyli kwiaty pod tablicą Jana Pawła II oddając hołd poległym.

W niedzielę 13 grudnia 1981 roku o godz. 6.00 generał Wojciech Jaruzelski poinformował Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. Jeszcze w nocy 12 grudnia władze komunistyczne rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i Solidarności, w ciągu kilku dni zatrzymano około 5 tys. osób. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.

Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu.