Gminno – Powiatowe uroczystości Święta Niepodległości

11 listopada w Sulęcinku świętowaliśmy Dzień Niepodległości. W uroczystościach udział wzięli poseł na Sejm RP IX kadencji Zbigniew Dolata, radna sejmiku województwa Krystyna Kubicka - Sztul, przedstawiciele samorządu Powiatu Średzkiego i Gminy Krzykosy ...

15.11.2021

11 listopada w Sulęcinku świętowaliśmy Dzień Niepodległości. W uroczystościach udział wzięli poseł na Sejm RP IX kadencji Zbigniew Dolata, radna sejmiku województwa Krystyna Kubicka - Sztul, przedstawiciele samorządu Powiatu Średzkiego - przewodniczący rady powiatu Piotr Kasprzak, starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka, Gminy Krzykosy z przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Janickim i wójtem Andrzejem Janickim, a także wójtowie, przewodniczący i radni powiatowi i pozostałych gmin powiatu średzkiego, służby mundurowe, przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych, dyrektorzy i nauczyciele oraz młodzież szkolna, harcerze i mieszkańcy powiatu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny z pełnym ceremoniałem wojskowym. Po niej była uroczysta defilada i przemarsz pod Obelisk Niepodległości. O oprawę wojskową podczas uroczystości zadbała kompania honorowa 6 Batalionu Chemicznego ze Śremu.

Tam do zebranych zwrócili się przewodniczący rady gminy Krzysztof Janicki, wójt Andrzej Janicki oraz sekretarz gminy Ewa Tomczak.
Wicestarosta Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka odczytała list od Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Adresatami listu przesłanego z okazji Narodowego Święta Niepodległości są wszyscy mieszkańcy powiatu średzkiego.

Następnie delegacje złożyły pod obeliskiem wiązanki kwiatów. W mieniu organizatorów - Powiatu Średzkiego uczynili to przewodniczący rady powiatu Piotr Kasprzak, starosta Ernest Iwańczuk, wicestarosta Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka, natomiast Gminy Krzykosy - przewodniczący rady gminy Krzysztof Janicki, wójt Andrzej Janicki i sekretarz gminy Ewa Tomczak.
Wiązankę kwiatów od sekretarza stanu, zastępcy szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Zbigniewa Hoffmanna złożyli Małgorzata Wiśniewska – Zabłocka i Jacek Gabała.

Zebrani mogli obejrzeć sprzęt i wyposażenie żołnierzy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Swoje stoisko mieli także uczniowie z klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. Atrakcją był także pokaz fechtunku 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich.