Konferencja pn.: „Józef Wybicki – poeta, prawnik, gospodarz ziemski”.

Od 19 do 20 listopada Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze gościł badaczy podczas dwudniowej konferencji. To trzecie tego typu wydarzenie upamiętniające wybitne postaci, zasłużone dla regionu Wielkopolski.

23.11.2021

Celem konferencji było integrowanie społeczności Szlaku Pracy Organicznej – cykl konferencji poświęcony jest zasadniczo prekursorom pracy organicznej. Powiat Średzki na konferencji reprezentował członek zarządu powiatu Michał Matelski.
Wybór Józefa Wybickiego na bohatera konferencji nie jest przypadkowy - jest związany z zaplanowanymi na przyszły rok obchodami Roku Wybickiego.

14 października Sejm RP wybrał patronów 2022 roku. Spośród czterech osób, które uhonorowano, dwie to pisarze. Przyszły rok należał będzie m.in. do Marii Konopnickiej i właśnie do Józefa Wybickiego.
Organizowane od 2018 roku konferencje w Pałacu Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze poświęcone były kolejno postaci Dezyderego Chłapowskiego, prekursora pracy organicznej oraz Augusta Cieszkowskiego, wybitnego filozofa, polityka współtworzącego Ligę Narodową Polską.

Źródło: Pałac Generała Dąbrowskiego w Winnej Górze