Ministerstwo Zdrowia zaprasza do III edycji programu „PracoDawca Zdrowia”.

22.09.2021
Grafika zawiera napis "PracoDawcaZdrowia", słowo "dawca" w czerwonej ramce.
Zdrowie i bezpieczeństwo zyskały na szczególnym znaczeniu w dobie pandemii COVID-19. Koronawirus zmienił nasze życie, zmienił też nasze podejście do zdrowia. A rola pracodawców w tej kwestii stała się niezwykle istotna. Dbanie o zdrowie pracowników stało się codziennością w funkcjonowaniu każdej instytucji. Jeżeli Ty również wprowadzasz działania prozdrowotne w swojej firmie, które mobilizują do podejmowania wyzwań w zakresie redukcji wagi, profilaktyki nowotworowej, czy zwiększenia ilości ruchu w codziennym życiu, zasługujesz na wyróżnienie. Ministerstwo Zdrowia zaprasza do III edycji programu „PracoDawca Zdrowia”.

Program „PracoDawca Zdrowia” skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, urzędów, które wykazują się szczególną troską o zdrowie swoich pracowników i skutecznością we wdrażaniu programów promocji zdrowia wewnątrz firmy. Nagradzane w jego ramach są bardzo szerokie działania profilaktyczne. Te, które wynikają nie zawsze z bezpośrednich przepisów prawa, a obecnie w związku z pandemią koronawirusa. Pracodawcy, którzy zgłoszą się do programu, będą ubiegali się o honorowy certyfikat „PracoDawcy Zdrowia”. Aby go otrzymać, należy spełnić co najmniej osiem spośród następujących warunków m.in.:
  • promowanie aktywnego stylu życia pracowników,
  • zwalczanie wśród pracowników palenia tytoniu,
  • wspieranie pracowników w badaniach profilaktycznych,
  • udzielanie pracownikom raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu
  • przeprowadzenia takich badań,
  • działanie na rzecz ograniczenia stresu pracowników,
  • wspieranie kampanii społecznych na rzecz przeciwdziałania chorobom przewlekłym,
  • a w szczególności nowotworowym,
  • ochrona pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników
  • kancerogennych w miejscu pracy.
Poprzednie edycje programu udowodniły, że troska o zdrowie pracowników i bezpieczeństwo w miejscu pracy są kluczowe dla pracodawców. Pandemia koronawirusa i powszechna praca zdalna zmobilizowały jeszcze bardziej do dbania o zdrowie. Przykłady działań profilaktycznych, jak zakup pakietów dodatkowych badań, zapewnienie każdemu w firmie m.in. ciśnieniomierza, pulsoksymetru, testów na COVID-19, czy zakup sprzętu do aktywności fizycznej – udowadniają, że pracodawcy dostrzegają potrzebę ich wprowadzania i korzyści z nich wynikające.
Udział w programie to zalety zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawcy. Tytuł „PracoDawcy Zdrowia” jest wyróżnieniem szczególnym i pozwala zbudować markę firmy, która dba o swoich pracowników poprzez profilaktykę, promocję zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej.
Do udziału w programie zachęcamy wszystkie firmy niezależnie od ich wielkości, liczby zatrudnianych pracowników, czy rodzaju wykonywanej działalności. Udział w programie jest bezpłatny, a certyfikat przyznawany jest na 3 lata. Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić zgłoszenie poprzez formularz na stronie www.planujedlugiezycie.pl (zakładka PracoDawca Zdrowia).