Narodowe Czytanie 2021

03.09.2021
 Grafika przedstawia logo Powiatu Średzkiego

Już po raz dziesiąty Powiat Średzki włączył się także i w tym roku w akcję Narodowego Czytania organizowanego przez Prezydenta RP.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W br. ze względu na epidemię koronawirusa przyjęliśmy inną formę Narodowego Czytania, tak aby było one realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności - nagraliśmy wcześniej osoby czytające I scenę „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w Galerii Miejskiej w Środzie Wielkopolskiej.
Zapraszamy do obejrzenia I sceny „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, w której występują:
  • Lokatorka - Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka, Wicestarosta,
  • Zbyszko – Michał Matelski, Członek Zarządu Powiatu,
  • Pani Dulska – Jadwiga Wieland, Radna Rady Powiatu,
  • Mela – Iwona Klepacka, Radna Rady Powiatu Średzkiego,
  • Hesia – Magdalena Wieland, Wicedyrektor Bursy Powiatu Średzkiego,
  • Hanka - Agnieszka Hauke, Dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych,
  • Juliasiewiczowa z Dulskich – Lidia Kisielewska, Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
  • Narrator – Małgorzata Walasek, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Środzie Wielkopolskiej.

LInk do naszych mediów społecznościowych: facebook.com/PowiatSredzkiWlkp

Miłego oglądania i zapraszamy do lektury!

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.  Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego...