Obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

30.12.2020

Na zdjęciu przedstwiciele władz Powiatu Średzkiego w trakcie składania kwiatów na Kwaterze Powstańców.

W niedzielę, 27 grudnia br. uroczystą mszą św. w kościele kolegiackim rozpoczęły się obchody 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Następnie zebrani udali się na Kwaterę Powstańców Wielkopolskich na średzkim cmentarzu, aby złożyć wiązanki kwiatów. Mieszkańców powiatu średzkiego reprezentowali: wicestarosta Małgorzata Wiśniewska-Zabłocka oraz członek zarządu Michał Matelski.

Maria Mielcarzewicz, prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców podziękowała za pamięć i obecność. Niezwykłą oprawę uroczystości zapewnili uczniowie klas wojskowych z Zespołu Szkół Rolniczych, a pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich wartę honorową pełnili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wielkopolskiej.

Chwała Bohaterom!

Uroczystość odbyła się w pełnym reżimie sanitarnym.

Powstanie Wielkopolskie - powstanie polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej, toczące się na przełomie lat 1918/1919. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Rzeczypospolitej, umacniającej swoją niepodległość. Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy - zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje - doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiegne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z pięciu, obok powstania wielkopolskiego 1806 roku, powstania sejneńskiego w 1919 roku oraz II powstania śląskiego (1920) i III powstania śląskiego w 1921 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.