Ponad 1,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na realizację zadania

„Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych”.

08.01.2021

Grafika zawiera, zawartą w tekście, informację o otrzymanych przez Powiat Średzki środkach finansowych oraz logotypy: Powiatu Średzkiego, Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój, flagę Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.

W ramach konkursu grantowego w ramach projektu „Usługi indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności architektonicznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych” dla jednostek samorządowych, Powiat Średzki otrzymał  1 249 363,15 zł.

Celem projektu jest ułatwienie integracji społeczno-zawodowej dla osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności poprzez zapewnienie usług indywidualnego transportu door-to-door oraz poprawa dostępności w budynku wielorodzinnym, zamieszkałym przez użytkowników usług.

W powiecie średzkim zostanie zorganizowana indywidualna usługa transportowej door-to-door dla osób dorosłych, zamieszkałych na terenie powiatu, które mają trudności w samodzielnym przemieszczaniu się ze względu na ograniczoną sprawność, w tym poruszających się na wózkach, poruszających się o kulach, niewidomych, słabowidzących, osób starszych. Usługi będą przystępne cenowo dla osób korzystających i nakierowane na wzmocnienie aktywizacji społeczno-zawodowej odbiorców. Poprawa mobilności wpłynie na dostęp osób z niepełnosprawnościami i starszych do usług społecznych, szczególnie edukacyjnych, zdrowotnych, kulturalnych, a także dostęp do rynku pracy. Usługi prowadzić będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Środzie Wielkopolskiej.

Likwidacją barier architektonicznych objęty zostanie budynek mieszkalny zlokalizowany w Środzie Wielkopolskiej, przy ul. Mała Klasztorna 3, którego właścicielem jest Powiat Średzki. Zaplanowano m.in. zainstalowanie organizację przestrzeni wspólnej (dziedzińca) - wykonanie dojścia do drzwi (utwardzenie terenu), wykonanie i umieszczenie tablicy informacyjnej tyflograficznej (dla osób niewidomych) o lokalizacji pomieszczeń w budynku w obrębie wejścia do budynku, zainstalowanie sygnalizacji przywołania pomocy przy wejściu do budynku poprzez wideofon z wyświetlaczem tekstu. W budynku mieści się 7 mieszkań zamieszkanych przez 15 osób z niepełnosprawnościami z ograniczoną mobilnością.

W ramach realizacji projektu został ogłoszony przetarg na zakup i dostawę 2 pojazdów 9-osobowe z windą hydrauliczną, dostosowanych do przewozu osób z potrzebą wsparcia w zakresie mobilności. Oferty można składać do 29 stycznia 2021 r. do godz. 10:00, ogłoszenie o przetargu znajduje się TUTAJ.

Realizacja zadania jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji w ramach Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym  Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

Grafika przedstawia logotyp Funduszy Europejskich - Wiedza Edukacja Rozwój, flagę Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.