Posiedzenie Rady ds. Repatriacji przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji

17.12.2020
Na zdjęciu uczestnicy spotkania w trakcie obrad Rady.
Wczoraj, 16 grudnia br. odbyło się posiedzenie Rady ds. Repatriacji przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gospodarzem spotkania była przewodnicząca Rady Aleksandra Ślusarek, powiat średzki reprezentowali: burmistrz Piotr Mieloch, sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński oraz dyrektor ośrodka RODAK Izabela Śliwińska.
Spotkanie dotyczyło przede wszystkim:
  • zakresu repatriacji prowadzonej przez Ośrodek Adaptacyjny w Pułtusku, który przedstawił Jan Kisiel, dyrektor ośrodka oraz dyrektor Domu Polonii w Pułtusku,
  • zakresu repatriacji prowadzonej przez Ośrodek RODAK w Środzie Wielkopolskiej, który przedstawiła Izabela Śliwińska dyrektor naszego ośrodka,
  • zakresu zaangażowania samorządów lokalnych, przede wszystkim omówiona została struktura zatrudnienia repatriantów w lokalnych przedsiębiorstwach oraz pomocy dla przedsiębiorstw z zakresie aktywizacji zawodowej repatriantów. Ten punkt spotykania omawiała dyrektor RODAKA Izabela Śliwińska. Dyrektor poruszyła również temat zatrudnienia repatriantów przez jednostki samorządowe: Powiatowe Centrum Inwestycji spółka Środa XXI oraz Zakład Gospodarki Komunalnej, przy czym zaznaczyła, że zarówno zatrudnieni oraz pracodawcy podkreślają wysoki poziom satysfakcji (szczególnie ZGK).
Na zakończenie sekretarz Powiatu Bartosz Wieliński ponownie zadeklarował chęć organizacji ogólnopolskiej konferencji dotyczącej repatriacji w maju 2021 roku. Konferencja miała odbyć się w roku bieżącym, ale ze względu na panująca pandemię została przełożona na przyszły rok.