Rekonstrukcja historyczna z okazji 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Środzie Wlkp. i Zaniemyślu mieszkańcy powiatu średzkiego obejrzeli inscenizacje walk powstańczych tj. „Przejęcie pociągu militarnego przez Powstańców” na stacji Środa Miasto oraz „Odbicie budynku dworca w Zaniemyślu” na stacji w Zaniemyślu.

29.12.2021
W Środzie Wlkp. i Zaniemyślu mieszkańcy powiatu średzkiego obejrzeli inscenizacje walk powstańczych tj. „Przejęcie pociągu militarnego przez Powstańców” - to w Środzie Wlkp. na stacji Środa Miasto oraz „Odbicie budynku dworca w Zaniemyślu” na stacji przy ul. Dworcowej w Zaniemyślu.
Mimo mroźnej pogody rekonstrukcji przyglądali się bardzo licznie zgromadzeni tego dnia mieszkańcy nie tylko powiatu średzkiego. Wśród widzów byli poseł na Sejm RP Zbigniew Dolata, władze samorządowe Powiatu Średzkiego, Gminy Środa Wlkp. oraz Gminy Zaniemyśl.
Ze względu na wykolejenie się parowozu, który miał zapewnić przejezdność pociągowi pasażerskiemu i jego usterki w drodze powrotnej nie doszło do wyjazdu pociągu specjalnego do Zaniemyśla. Pomimo tych trudności do Zaniemyśla dotarł pociąg towarowy, który brał udział w historycznej inscenizacji w Zaniemyślu, którą obserwowało wielu mieszkańców nie tylko Zaniemyśla.
Tuż przed inscenizacją w Zaniemyślu o godz. 18.00 w kościele p.w. św. Wawrzyńca została odprawiona msza św. w intencji Powstańców Wielkopolskich.
Później odbyły się uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie do zebranych przemówienie wygłosiła gospodarz uroczystości wójt gminy Justyna Dąbrowska.
Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły m.in. władze samorządowe Powiatu Średzkiego, Gminy Zaniemyśl i Gminy Środa Wlkp.
Pomimo przeciwności losu dziękujemy za włożony trud w organizację tych inscenizacji i całej uroczystości: Średzkiej Koleji Powiatowej, Gminie Zaniemyśl, Urzędowi Miejskiemu w Środzie Wielkopolskiej oraz grupom rekonstrukcyjnym a także wszystkim osobom i instytucjom, które pomagały przy ich organizacji.