Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych

w ramach projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego".

29.06.2020

W ramach projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego" wybudowanych zostanie 411 instalacji fotowoltaicznych na budynkach gospodarstw domowych, o łącznej mocy 1 877,46 kWp. Projekt swoim zasięgiem obejmuje wszystkie gminy powiatu. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywać będą energię słońca do wspomagania produkcji energii elektrycznej. W zakres projektu wchodzi zakup i montaż kompletnych instalacji fotowoltaicznych obejmujących elementy składowe: panele fotowoltaiczne monokrystaliczne (panele PV), inwertery, rozdzielnicę elektryczną oraz połączenia elektryczne i komunikacyjne.

Realizacja projektu przełoży się na zmniejszenie poziomu zużycia energii elektrycznej pochodzącej z sieci, która w głównej mierze produkowana jest z węgla w oparciu o technologie charakteryzujące się bardzo dużym poziomem emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery.
Montaż instalacji fotowoltaicznych na szeroką skalę, w ramach projektu, przełoży się także na efektywną promocję tego typu urządzeń oraz promocję wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne, których montaż właśnie się rozpoczął posiadają wszelkie niezbędne urządzenia zabezpieczające i kontrolujące (zabezpieczenia nadprądowe, rozłączniki oraz ograniczniki przepięć) oraz ochronę przeciwpożarową. W razie wystąpienia nieprawidłowego przepływu prądu mogącego doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna będzie się samoczynnie wyłączać.

Należy podkreślić, że jednym z elementów oceny ofert złożonych w przetargu ogłoszonego przez Powiat Średzki na instalację systemów fotowoltaicznych było zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Wykonawca spełnił wszystkie wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczeń i kontroli.  Każdy moduł fotowoltaiczny zostanie wyposażony w optymalizator mocy marki Solar Edge. Optymalizatory tej marki jako jedyne na rynku posiadają automatyczne zabezpieczanie przeciw pożarowe wraz z automatycznym wyłączeniem modułu w razie wystąpienia nieprawidłowego przepływu prądu.

Realizacja zadania dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 3. „Energia", Działanie 3.1 „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych", Poddziałanie 3.1.1 „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, nr projektu RPWP.03.01.01-30-0167/17.