Święto Niepodległości Narodowej

12.11.2020

Zdjęcie przedstawia członka zarządu powiatu wraz z dziećmi składającego kwiaty pod pomnikiem gen. J.H. Dąbrowskiego.

Uroczystości Święta Niepodleglości Narodowej w Środzie Wielkopolskiej rozpoczęły się mszą św. dziękczynną za Ojczyznę w kościele kolegiackim. Po mszy św. pod pomnikiem gen. J.H. Dąbrowskiego zebrani wysłuchali hymnu narodowego. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli wiązanki kwiatów. Mieszkańców powiatu reprezentował członek zarządu powiatu Michał Matelski. Burmistrz Piotr Mieloch wygłosił krótkie, okolicznościowe przemówienie. Aktywnie uczcili ten dzień biegacze Polonia Środa Wielkopolska na czele ze starostą Ernestem Iwańczukiem, którzy swój bieg zakończyli złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Wartę honorową pełnili uczniowie klas wojskowych Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.
Po skromnej uroczystości burmistrz wraz z dyrektor Ośrodka Ewa Kusik odsłonili piękny, patriotyczny mural, który powstał na budynku Ośrodka Kultury w Środzie Wielkopolskiej.

Chwała tym wszystkim dzięki, którym żyjemy dziś w niepodległej Ojczyźnie!

Całość uroczystości odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym.

Narodowe Święto Niepodległości - święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec.

Biegacze Polonii Środa Wlkp. składają kwiaty pod pomnikiem gen. J.H. Dąbrowskiego.

Na zdjęciu burmistrz oraz dyrektor OK odsłaniają mural.