A A A | zmień kontrast | Mapa strony | język: pl en de | rss ico-rss | ico-bip
logo-sroda-wlkp
Jesteś tutaj:

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 – WARTO WIEDZIEĆ

25.01.2021

1.	Grafika zachęcająca do szczepień przeciwko COVID_19 z hasztagiem "szczepimysię" oraz adres www.gov.pl/szczepimysie

Szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpłatna i dobrowolna. Odcina ona możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka. Każdy, kto zostanie zakwalifikowany do szczepienia przez lekarza i będzie zaszczepiony, otrzyma potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki preparatu, wraz z informacją o dacie podania drugiej dawki. Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty szczepienia osób nieubezpieczonych. Narodowy Program Szczepień nie przewiduje możliwości szczepień osób, które same kupiły szczepionkę za granicą. Szczepionka nie funkcjonuje na wolnym rynku i nie można jej kupić. Na terenie UE obowiązują szczepionki zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków. Szczepionki są kontraktowane centralnie i dystrybuowane bezkosztowo.

Szczepienia podzielone są na etapy. Gdy znajdziesz się w danym etapie szczepień i masz numer PESEL – automatycznie zostanie wystawione e-skierowanie, które będzie ważne 60 dni. Jeżeli nie masz numeru PESEL, lub nie mogłeś poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego skierowania, kolejne wystawi Ci indywidualnie lekarz.  Pod numerem 989 nie jest wystawiane skierowanie!

Zapisać się na szczepienie możesz:

  • za pośrednictwem infolinii 989 (rejestracja od 15 stycznia dla osób, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia dla osób pow. 70 roku życia),
  • online przez e-Rejestrację na https://pacjent.gov.pl/
  • bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień.

15 stycznia 2021 r. ruszyła rejestracja na szczepienie na konkretny termin dla seniorów pow. 80 roku życia. Od 22 stycznia zarejestrować się mogą także osoby pow. 70 roku życia. Podczas rejestracji umawia się wizytę w punkcie szczepień na przyjęcie szczepionki. 

Od 15 stycznia br.  chęć zaszczepienia mogą zgłaszać osoby w wieku 18-69 lat, dla których rejestracja na konkretny termin jeszcze nie ruszyła. Każdy, kto wypełni zgłoszenie online, otrzyma powiadomienie z informacją, kiedy rozpoczną się szczepienia dla jego grupy wiekowej. 

Rejestrując się na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy Tobie punkt szczepień. Możesz zgłosić się do innego punktu szczepień, wtedy musisz się zarejestrować osobiście w wybranym przez Ciebie punkcie szczepień.Listę punktów możesz sprawdzić na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Oprócz tego będą wystawiane tzw. kody QR, które będą do pobrania z Internetowego Konta Pacjenta. A jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, wówczas będzie mógł wziąć z punktu szczepień wydruk potwierdzający, tzw. paszport osoby zaszczepionej. Będzie on potwierdzał, że osoba jest zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które przysługują osobom zaszczepionym. Kod QR będzie wystawiany po zaszczepieniu drugą dawką.

Wszystkie niezbędne informacje na temat szczepień na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie

baner300x250