Trwa montaż paneli fotowoltaicznych w ramach projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego".

Wykonano już 50% wszystkich zaplanowanych instalacji w powiecie średzkim.

25.08.2020

Panele fotowoltaiczne, których montaż właśnie się rozpoczął posiadają wszelkie niezbędne urządzenia zabezpieczające i kontrolujące (zabezpieczenia nadprądowe, rozłączniki oraz ograniczniki przepięć) oraz ochronę przeciwpożarową. W razie wystąpienia nieprawidłowego przepływu prądu mogącego doprowadzić do uszkodzenia instalacji elektrycznej, instalacja fotowoltaiczna będzie się samoczynnie wyłączać.

Należy podkreślić, że jednym z elementów oceny ofert złożonych w przetargu ogłoszonego przez Powiat Średzki na instalację systemów fotowoltaicznych było zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Wykonawca spełnił wszystkie wymogi dotyczące ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczeń i kontroli.  Każdy moduł fotowoltaiczny zostanie wyposażony w optymalizator mocy marki Solar Edge. Optymalizatory tej marki jako jedyne na rynku posiadają automatyczne zabezpieczanie przeciw pożarowe wraz z automatycznym wyłączeniem modułu w razie wystąpienia nieprawidłowego przepływu prądu.

W ramach projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie powiatu średzkiego" wybudowanych zostanie 411 instalacji fotowoltaicznych na budynkach gospodarstw domowych, o łącznej mocy 1 877,46 kWp. Projekt swoim zasięgiem obejmuje wszystkie gminy powiatu. Instalacje fotowoltaiczne wykorzystywać będą energię słońca do wspomagania produkcji energii elektrycznej. W zakres projektu wchodzi zakup i montaż kompletnych instalacji fotowoltaicznych obejmujących elementy składowe: panele fotowoltaiczne monokrystaliczne (panele PV), inwertery, rozdzielnicę elektryczną oraz połączenia elektryczne i komunikacyjne.

Realizacja projektu przełoży się na zmniejszenie poziomu zużycia energii elektrycznej pochodzącej z sieci, która w głównej mierze produkowana jest z węgla w oparciu o technologie charakteryzujące się bardzo dużym poziomem emisyjności szkodliwych substancji do atmosfery.
Montaż instalacji fotowoltaicznych na szeroką skalę, w ramach projektu, przełoży się także na efektywną promocję tego typu urządzeń oraz promocję wykorzystania energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej.

Realizacja zadania dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 3. „Energia", Działanie 3.1 „Wytwarzanie i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych", Poddziałanie 3.1.1 „Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, nr projektu RPWP.03.01.01-30-0167/17.