Wkrótce rozpocznie się modernizacja ul. Gnieźnieńskiej w Środzie Wielkopolskiej

- prace prowadzi Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

27.08.2021

Grafika przedstawia logo Powiatu Średzkiego

Jak się dowiedzieliśmy od przedstawicieli Zarządu Województwa Wielkopolskiego umowa na przeprowadzenie prac remontowych została podpisana przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w środę, 23 lipca br., prace mają się rozpocząć we wrześniu br.

Wnioski o modernizację ulicy były kierowane do zarządu województwa już od roku 1990 z inicjatywy mieszańców Środy Wielkopolskiej, Henrykowa i Ruszkowa. Od roku 2014 rady miejska oraz powiatowa również podejmowały działania skierowane do zarządu województwa w sprawie podjęcia prac remontowych i poprawę bezpieczeństwa na ul. Gnieźnieńskiej. Wnioski mieszkańców o remot ulicy ul. Gnieźnieńskiej były wspierane przez radnych sejmiku województwa: Mirosławę Katarzynę Kaźmierczak (w zeszłej kadencji) oraz obecnie przez wiceprzewodniczącego sejmiku Marek Gola.

W czerwcu z inicjatywy starosty oraz radnego miejskiego Mateusza Czaplickiego do wicemarszałka województwa zostało skierowane pismo z prośbą o przeprowadzenie remontu ul. Gnieźnieńskiej. W lipcu br. został ogłoszony przetarg przez WZDW. Przedstawione w ofertach koszty okazały się jednak wyższe niż środki zabezpieczone w budżecie województwa. Wykonawca przeznaczył na przeprowadzanie modernizacji 500 394,93 zł, najniższa złożona oferta złożona w przetargu opiewała na kwotę 662 916,93 zł. W połowie sierpnia br. starosta odbył 2 rozmowy z dyrektorem WZDW, a następnie zwrócił się z prośbą do wicemarszałka województwa Wojciecha  Jankowiaka o zabezpieczenie odpowiednich środków na wykonanie realizacji.

W środę, 25 sierpnia br. starosta został poinformowany przez przedstawiciela zarządu województwa o podpisaniu umowy na realizację inwestycji. Prace powinny ruszyć w połowie września br. Projekt zawiera m.in.: wykonywanie warstwy wiążącej i wyrównawczej z betonu asfaltowego, wykonanie chodnika z betonowej kostki brukowej, wykonanie remontu studzienek ściekowych, umocnienie poboczy i skarp przez obsianie zestawem nasion traw, wykonanie oznakowania, ustawieniu urządzeń zabezpieczających ruch pieszych. Remont znacznie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych.