Wspomnienie Jana Rożanowskiego

- najdłużej urzędującego starosty średzkiego (1921 – 1933).

26.06.2020

Jan Rożankowski był najdłużej urzędującym starostą w historii średzkiego powiatu. Objął stanowisko w czerwcu 1921 roku i pełnił je przez dwanaście lat – do 18 marca 1933 roku. Na stanowisko średzkiego starosty został powołany przez Ministra Spraw Wewnętrznych 99 lat temu, po rezygnacji starosty  Feliksa Gniewosza.

Urodził się 8 stycznia 1888 roku w Krakowie. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Politycznie ukierunkowany przez środowisko piłsudczykowskie. Zanim 28 czerwca 1921 roku przybył do Środy Wielkopolskiej, był starostą powiatu w Lesku (Lisku) w Małopolsce. Pełniąc urząd
w Środzie był członkiem zarządu Związku Powiatów Województwa Poznańskiego i należał do najaktywniejszych wielkopolskich działaczy samorządowych. Doskonały organizator życia gospodarczego, inicjator wielu cennych i ważnych społecznie inwestycji. Był współautorem Związku Międzykomunalnego dla Elektryfikacji 17 powiatów, m.in.: Środy Wielkopolskiej, Poznania, Wrześni, Śremu, Gostynia i Leszna. Wspierał działalność średzkich rolników, inwestycje melioracyjne i spółki drenarskie, patronował przy tworzeniu Związku Wałowego i organizował finanse na zrealizowanie jego zadań.  Realizacja zadań Związku rozpisana była na kilka lat, a jego głównym celem było pobudowanie wału ochronnego wzdłuż Warty  dla ochrony  zagrożonych wsi. Inwestycja tworzyła też wiele miejsc pracy  w okresie wielkiego bezrobocia. Starosta Rożankowski zainicjował też niezwykle oryginalny i doniosły projekt. Mianowicie przy pomocy Ministerstwa Reform Rolnych zorganizował akcję kolonizacyjną, polegająca na tym, że na Polesiu osadził na roli tutejszych rolników, pochodzących ze sfer wojskowych, wraz z rodzinami. Osadnicy ci tworzyli zwarte osiedle, pozostające pod kierunkiem kapitana Milewskiego. Średzcy osadnicy otrzymali z powiatu wydatną pomoc materialną na zagospodarowanie. Projekt przewidywał wysłanie 100 rodzin, które pochodząc z powiatu, miały na nowym terenie pozostać nierozdzielone, lecz skupione w jednym ośrodku.

Jan Rożankowski był osobą towarzyską i zawsze nienagannie ubrany, nie stronił od życia społecznego miasta i powiatu. Miał też swoje słabostki, jedną z nich była gra w brydża, czasem nie potrafił się oprzeć pokusie, aby nie zagrać w ciągu dnia. Ale był niezwykle cenionym i oddanym sprawie państwa urzędnikiem. Dlatego też w marcu 1933 roku został przeniesiony  do Jarocina, również  na stanowisko starosty w celu uporządkowania szczególnie trudnej sytuacji finansowej tamtejszego powiatu. Po trzech latach urzędowania w Jarocinie przekazał swój urząd Jerzemu Niedziałkowskiemu, podobna sytuacja miała miejsce w Środzie w 1933 roku, wtedy Niedziałkowski zajął jego miejsce w Środzie. Jarocin był ostatnim miejscem na drodze samorządowej kariery Jana Rożankowskiego, stąd odszedł na emeryturę w 1937 roku. Nie wiemy gdzie zastała go wojna w 1939 roku.  Zmarł w szpitalu w Jaśle 27 października 1941 roku.  Cześć Jego Pamięci!

Andrzej Gogulski